wtorek, 2 lipca 2019



Śmierć na Nanga Parbat


Witajcie! Dzisiaj mam dla Was kolejną recenzję książki górskiej.
Tym razem  pozycją jaką postanowiłem przeczytać była książka pt.:”Nanga Parbat” i jakże wymownym podtytule:”Uczestnicy wyprawy przerywają milczenie”.
Książka ta nawiązuje do pamiętnej wyprawy na szczyt Nanga Parbat z 1970 roku.
Wersję wydarzeń osoby, która zdobyła wtedy szczyt, czyli Reinholda Messnera opisywałem w poprzedniej recenzji.
Tym razem przedstawiona jest wersja osoby, która obiektywnie przedstawia fakty z tamtej wyprawy.
Wtedy to kierownik wyprawy dr Herrlingoffer, miał wyłączne prawo do wydawania oświadczeń i relacji z tej wyprawy, przez co też inni uczestnicy nie mogli publikować i dyskutować z przedstawianymi przez niego faktami.
Przez lata toczyły się procesy sądowe o słuszność wydawanych tez głoszonych przez kierownika wyprawy i Reinholda Messnera.
Gdy po zakończeniu wyprawy dr Herrligkoffer obwiniał Reinholda Messnera za tragiczne skutki, w wyniku których zginął brat Reinholda – Gunther, autor jak i reszta członków wyprawy stają w obronie Messnera.
Jednak gdy w 2001 roku Reinhold Messner publikuje biografię zmarłego 10 lat wcześniej kierownika wyprawy z 1970 roku na Nanga Parbat, w której to zaczyna oskarżać członków ekipy za niepowodzenia i tragiczne zdarzenia podczas ówczesnej wyprawy. Max von Kienlin nie może przejść obojętnie wobec oszczerstw głoszonych przez najsłynniejszego wspinacza świata.
Jak to pisze Max von Kienlin w jednym z pierwszych rozdziałów swojej książki: „Wszystko mogło przecież zostać po staremu”.
Po latach uczestnicy przerywają milczenie i opowiadają jak było naprawdę.
W 2003 roku Max von Kienlin publikuje książkę, która przedstawia wiarygodne fakty, poparte opiniami innych członków wyprawy. Stara się również obalić oskarżenia i nieścisłości w książce Messnera.
Jednak nie obrzuca go błotem gdyż szanuje go jako kolegę i wspinacza. Mimo tego, że Messner uwiódł mu żonę, która zostawiła jego i dzieci, z których najmłodsze miało rok a najstarsze 14 lat i odeszła do Messnera. Ten wątek również został przedstawiony w książce, głównie w celu przedstawienia sławnego wspinacza i jego prawdziwej twarzy.
Autor książki przedstawia fakty na tyle dobitnie, że czytelnik sam składa elementy układanki i tworzy obraz wybitnego himalaisty na nowo.
W książce znajdziemy również kilka teorii nt. nieznanych faktów, m.in. w sprawie tragicznej śmierci Gunthera.

Polecam tą książkę dla wszystkich górskich fanów, a przede wszystkim dla tych, którzy może czytali wersję Messnera, aby odkryli prawdę z innej strony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  „Berbeka życie w cieniu Broad Peaku” Pierwsza recenzja po dłuższej przerwie przypadła na książkę o jednym z najwybitniejszych himalais...